Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2008

ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ ΑΜΦΕΙΑΣ - ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ 0-1 Κακό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους

Την κακή εικόνα που παρουσίασε κυρίως στο α’ ημίχρονο “πλήρωσε” ο Παπαφλέσσας Αμφειας, ο οποίος γνώρισε την ήττα στην έδρα του με 1-0 από τον Τσικλητήρα Πύλου. Το αποτέλεσμα ήταν ό,τι χειρότερο αυτή την περίοδο για την ομάδα της Αμφειας, καθώς βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο και κάνει μεγάλο αγώνα για την παραμονή της στην κατηγορία. Από την άλλη το αποτέλεμα για τον Τσικλητήρα ήταν ό,τι καλύτερο γιατί έκανε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την άνετη παραμονή του στην κατηγορία.
Οι άσχημες καιρικές συνθήκες -το πολικό ψύχος και ο δυνατός αέρας- δυσκόλεψαν αρκετά τις
προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Εγινε περισσότερο παιχνίδι κέντρου και οι φάσεις μπροστά
από τις δύο εστίες ελάχιστες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σε μία από αυτές να βρούν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 66ο λεπτό και να πάρουν τους τρεις πόντους με τον Γιώργο Λύγκρη, ο οποίος είχε μπει λίγα λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή στον αγώνα. Στο 12’ ο Στραβάκος επιχείρησε σέντρα σουτ από τα πλάγια στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 29’ ο Δούνιας τροφοδότησε τον Διακουμή, ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκανε το κοντινό διαγώνιο σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 52’ ο Στραβάκος έκανε το διαγώνιο σουτ και η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 54’ οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία να σκοράρουν, τρεις φορές στην ίδια φάση. Συγκεκριμένα τα σουτ των Μπιτσάνη, Στραβάκου σταμάτησαν στους αμυντικούς και στη συνέχεια κοντινό σουτ του Κ. Μουτσιούλα απέκρουσε σωτήρια ο Σταθάς. Στο 66’ ο Δούνιας έκανε την μπροστινή μπαλιά για τον Λύγκρη, αυτός “τρύπωσε” ανάμεσα στους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα Θ. Γεωργούση και με συρτό σουτ σημείωσε το 0-1. Στο 71’ ο Βλαχόπουλος σούταρε από κοντά όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Τσεκούρας, Λαμπίρης, Μίχος.
ΑΜΦΕΙΑ: Θ. Γεωργούσης, Μουτσούλας, Δ. Μουτσούλας, Κ. Μουτσιούλας, Σόφτης, Γ. Γεωργούσης, Δικαίος, Μπακέας (81’ Κοκκορόγιαννης), Βλαχόπουλος, Στραβάκος, Μπιτσάνης.
ΠΥΛΟΣ: Σταθάς, Κουφός, Λακριντής, Διαμαντόπουλος, Μαραγκός, Δούνιας, Γουρνάς (62’ Λύγκρης), Λυμπερόπουλος, Γ. Καλδής (53’ λ.τρ. Ζευγίτης), Διακουμής, Π. Καλδής (88’ Δ. Καλδής).