ΑΟ ΦΑΡΑΙ-ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ 2-2

Της Χριστίνας Ελευθεράκη

Στις καθυστερήσεις άλλαξε σκορ η ισοπαλία...

ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΠΥΛΟ ΝΑ «ΚΛΕΒΕΙ» ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΣΤΟ 95’ ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΙ ΕΝΩ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΕΙ ΤΟ 3ΠΟΝΤΟ ΣΤΟ 92’

Μέτριο θέαμα πρόσφεραν χθες το απόγευμα στο γήπεδο του Στρατοπέδου ο ΑΟ Φαραί και ο Τσικλητήρας και μοιράστηκαν στο τέλος τους βαθμούς του 2-2. Ωστόσο, όσο ενδιαφέρον δεν είχε ολόκληρο το 90λεπτο συγκεντρώθηκε στο 5λεπτο των καθυστερήσεων, που βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται από τον παράδεισο στην κόλαση.
Μετά από ένα «άσφαιρο» α΄μέρος, οι Καλαματιανοί εμφανίστηκαν ανώτεροι στην επανάληψη και βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 58’ με τον Αναστασόπουλο. Η χαρά αυτή όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 70’ η ομάδα της Πύλου ισοφάρισε με τον Γκέγκα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και έχασαν μια σειρά ευκαιριών να σκοράρουν, με το δεύτερο γκολ να έρχεται τελικά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων (Μπαστακός). Κι εκεί που στα Γιαννιτσάνικα είχαν αρχίσει να πιστεύουν στην κατάκτηση του πρώτου τους φετινού 3πόντου, με το χρονόμετρο να δείχνει 95’, ένα πέναλτι-δώρο του τερματοφύλακα Γιάννη Μέντζα έδωσε την ευκαιρία στον Γιώργο Γκέγκα να χαρίσει στην Πύλο την τέταρτη σερί ισοπαλία! Ήταν πάντως μια φάση για την οποία οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή Ηλία Αλεξέα, αλλά μάλλον είναι ο λάθος άνθρωπος για να ζητούν τα ...ρέστα -έστω κι αν το σκορ και η εξέλιξη αυτή του ματς τους αδικεί.
Φάσεις και γκολ
8’ ο Αλεξανδρόπουλος έβγαλε τη σέντρα, αλλά ο αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής Αναστασόπουλος αντί να πλασάρει σούταρε απ΄ευθείας ψηλά άουτ
20’ ωραίος συνδυασμός Κωστάκη-Γκέγκα, το πλασέ του τελευταίου κόντραρε και λίγο έλειψε να ξεγελάσει τον τερματοφύλακα Μέντζα που έδιωξε δύσκολα
30’ ο Ψωρομύτης «άδειασε» τον Κατσιγιάννη, αλλά το αδύναμο πλασέ του μπλόκαρε εύκολα ο Τσουλάκος
37’ σημαντική στιγμή για την Πύλο με τον Κατσούλη να βρίσκει πίσω από την πλάτη των αμυντικών τον Γκέγκα, ο οποίος όμως καθυστέρησε να πλασάρει και Μέντζας εξουδετέρωσε τον κίνδυνο
38’ φάουλ κοντά στο σημείο του κόρνερ από τον Αναστασόπουλο, ο Στασινός έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ
58’ πιο ουσιαστικός ο Αναστασόπουλος στην επανάληψη ανοίγει με σουτ το σκορ (1-0)
69’ από φάουλ του Κατσιγιάννη ο Γκέγκας με πλασέ ισοφάρισε 1-1 για την Πύλο
75’ κοντά στο 2-1 το Φαραί, αλλά το πλασέ του Αναστασόπουλου βρήκε αυτή τη φορά το οριζόντιο δοκάρι
77’ μια ακόμη ευκαιρία για τους Καλαματιανούς, αλλά η προσπάθεια του Κουτουμάνου ήταν πάλι χωρίς ουσία
91’ ξαφνικό σουτ του Ψωρομύτη με δύσκολη εκτίναξη έδιωξε σε κόρνερ ο Τσουλάκος
92’ ο Αναστασόπουλος επανέφερε τη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο και ο Μπαστακός στο δεύτερο δοκάρι έστειλε με το σώμα τη μπάλα στα δίχτυα του Τσικλητήρα (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι), κάνοντας το 2-1
95’ η πλέον πολυσυζητημένη φάση του αγώνα, με τον Γιάννη Μέντζα να παρασύρεται από μια ανύποπτη φάση, βγαίνοντας στο ύψος της περιοχής και χάνοντας τη μπάλα. Ο Καλδής έλεγξε την κατοχή της και ο τερματοφύλακας τον γηπεδούχων τον αγκάλιασε δίνοντάς του την αφορμή να πέσει ελάχιστα μέσα από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Ο διαιτητής Ηλίας Αλεξέας δεν δίστασε να δείξει το σημείο του πέναλτι, με τον Γιώργο Γκέγκα να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του. Προς στιγμήν ξύπνησε γι’ αυτόν ο εφιάλτης του χαμένου πέναλτι στον προηγούμενο ματς με την Κυπαρισσία, καθώς ο Μέντζας απέκρουσε προσωρινά τη μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να τη συγκρατήσει και με δεύτερη προσπάθεια ο Γκέγκας την έστειλε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.
Στο φινάλε αποβλήθηκε ο Βασίλης Καρλαύτης «πληρώνοντας» τη ...μουρμούρα του για εξύβριση -περισσότερο στην προσπάθεια του Ηλία Αλεξέα να εκτονώσει την κατάσταση.
ΑΟ ΦΑΡΑΙ: Μέντζας, Παντσιώτης, Μωράκης, Ελευθεριάδης (89’ Ξυνός), Στασινός (79’ Ανδρουτσόπουλος), Καρλαύτης, Αλεξανδρόπουλος, Ψωρομύτης, Αναστασόπουλος, Κουτουμάνος, Τσάκωνας (46’ Μπαστακός).
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Τσουλάκος, Μαραγκός, Κατσούλης (58’ Σαλιέλι), Κουφός, Διον. Κατσιγιάννης, Εμμανουήλ, Κωστάκος (80’ Π. Καλδής), Α. Γουρνάς, Ντούκας, Γκέγκας, Λύγκρης (75’ Λ. Γουρνάς).

Κι αυτά...
-Το παιχνίδι ξεκίνησε με σχεδόν 10λεπτη καθυστέρηση εξαιτίας της κωλυσιεργίας των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων να ετοιμαστούν.
-Αίσθηση προκάλεσαν οι φίλαθλοι της Πύλου που ήταν σχετικά πολυάριθμοι και εκδηλωτικοί
-Τα μπομπάκια ήταν το σήμα κατατεθέν των φίλων των γηπεδούχων
-Παρατηρητής του αγώνα ήταν ο Αντώνης Μπαρμπαγιαννάκος και γιατρός ο Νίκος Μπάκας