Δευτέρα 9 Φεβρουαρίου 2009

ΝΟ ΠΥΛΟΥ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 68-71

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα αποτελεσματικό ημίχρονο, ο ΝΟ Πύλου το δεύτερο και η Καλαμάτα ‘80 το πρώτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη στην διαδικασία της παράτασης με 71-68 (κανονικός αγώνας 62-62).
Σύμφωνα λοιπόν με την εξέλιξη της αναμέτρησης η ομάδα της Καλαμάτας ‘80 προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 34-8 (!) για να υπάρξει η αντεπίθεση των γηπεδούχων οι οποίοι με ένα πραγματικά απίστευτο επί μέρους σκορ 54-28 (!) ισοφάρισαν σε 62-62 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η νίκη πήγε στην πιο αποτελεσματική -όπως τελικά αποδείχθηκε σε αυτήν την άχαρη για όλους διαδικασία- ομάδα της Καλαμάτας ‘80.
Από τα χαρακτηριστικά της συνάντησης ήταν οι 25/33 ελ. βολές του ΝΟ Πύλου,οι 19/37 ελ. βολές της Καλαμάτας ‘80 και ο σοβαρός ίσως τραυματισμός του αρχηγού των φιλοξενούμενων
Αλέξη Κορογώνα στο γόνατο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Διαμαντής και Παναγιώτης Διακουμής, ενώ από τους νικητές οι Αλεξανδρόπουλος και Γκίνης.
Διαιτητικό δίδυμο της αναμέτρησης ήταν οι Ανδρικόπουλος και Γιαννακόπουλος.
ΝΟ ΠΥΛΟΥ (Οικονομίδης): Τσαγκάνης, Βασιλόπουλος, Δ. Διακουμής 25(2), Δημητρόπουλος 2, Φ. Μπιλάλι 1, Σικαλιάς 7, Κατσίγιαννης 4, Μαντόγιαννης, Π. Διακουμής 26 (2), Καλδής, Ι. Διακουμής 3 (1).