Δευτέρα 16 Μαΐου 2016

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ - ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ 1-0 Το πρώτο βήμα για το όνειρο! ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ ΠΗΡΑΝ ΔΙΚΑΙΑ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ

Χάρις  σε  ένα  αριστοτεχνικό  χτύπημα φάουλ του Γιώργου Γραμματικόπουλου στο  68’  ο  Τσικλητήρας  Πύλου  νίκησε με  1-0  την  Ενωση  Λέρνας  χθες  στο γήπεδό  του  και  έκανε  το  πρώτο  βήμα για την άνοδο στη Γ’ εθνική. Οι  πρωταθλητές  Μεσσηνίας  ήταν ανώτεροι από την ομάδα της Αργολίδας σε  όλο  σχεδόν  το  90λεπτο  και  αδικούνται  από αυτό το 1-0, αφού έχασαν σωρεία ευκαιριών. Ετσι  η  ομάδα  του  Νίκου  Κακαλέτρη μπήκε  με  το  δεξί  στα  μπαράζ  ανόδου και  μετά  την πρώτη αγωνιστική βρίσκεται στην  πρώτη  θέση  με  3  βαθμούς  μαζί με  την  Δόξα  Μεγαλόπολης,  την  οποία θα βρει  απέναντι  της  μεθαύριο  Τετάρτη εκτός έδρας.

Ανώτερη ομάδα ο Τσικλητήρας…
Το  συμπέρασμα  που  βγαίνει  από  το πρώτο  ματς  αυτού  του  μίνι  πρωταθλήματος,  είναι  πως  ο  Τσικλητήρας  είναι ανώτερη ομάδα από την Ενωση Λέρνας. Οι  “κυανέρυθροι”  έχουν  πολλούς… μπαρουτοκαπνισμένους  παίκτες  που έχουν  εμπειρία  από  “μεγάλα”  ματς,  εν αντιθέσει  με  την  ομάδα  της  Λέρνας που  έδειξε  πως  έχει  μεν  ένα  καλό  σύνολο,  όμως  ο  καλός  Τσικλητήρας  δεν έχει τίποτε να φοβάται.

Σωρεία ευκαιριών και δοκάρι με Χοτζάι
Για  να  επιστρέψουμε  στα  του  παιχνιδιού,  η  ομάδα  του  Νίκου  Κακαλέτρη μετά  από  ένα  αναγνωριστικό  πρώτο 20λεπτο, στη  συνέχεια  πήρε  τα  ηνία  και  πίεσε την εστία του Κατσαούνη.
Ο  Χοτζάι  έκανε  πολλή  δουλειά  στον άξονα,  με  τους  Μπίζο  και  Μπαστακό να  είναι  “άρχοντες”  στην  άμυνα,  ενώ μπροστά  δραστήριοι  ήταν  οι  Δούνιας, Μικελάτος και Γραμματικόπουλος.
Στο  πρώτο  μέρος  οι  νταμπλούχοι Μεσσηνίας  έχασαν  4  κλασικές  ευκαιρίες,  μεταξύ  των  οποίων και ένα δοκάρι σε  μακρινό  σουτ  του  Χοτζάι.  Στον  αντίποδα  οι  φιλοξενούμενοι  είχαν  να  αντιπαρατάξουν  ένα  καλό  σουτ  του  Κιρβιλάτζε,  ο  οποίος  ήταν  κινητικός  από  τα αριστερά.
Στο  β’  μέρος  η  ομάδα  του  Νίκου Κακαλέτρη  μπήκε με το πόδι πατημένο στο…  γκάζι  και  έχασε  3-4  καλές  ευκαιρίες.  Το  γκολ  φαινόταν  πως  ήταν θέμα  χρόνου  και  ήρθε  στο  68’  με  εξαιρετική  εκτέλεση  φάουλ  του  Γραμματικόπουλου  που  νίκησε  τον…  φοβερό χθες Κατσαούνη.
Μετά  το  γκολ  η  ομάδα  του  Δημήτρη Αποστόλου  βγήκε  μπροστά,  όμως  ο Τσικλητήρας  που  τους  έδωσε  χώρο, έλεγχε  το  παιχνίδι  και  δεν  κινδύνευσε παρά  μόνο  σε  μία  φάση…  Ηταν  το  87’ όταν  ο  Μίντζηρας  εκεί  που  χρειάστηκε δήλωσε  “παρών”  αποκρούοντας  το πλασέ του Σαρή. Νωρίτερα οι Πυλιώτες είχαν  χάσει  μία  μοναδική  τριπλή  ευκαιρία να βάλουν και δεύτερο τέρμα.

Το φιλμ του αγώνα 8’
Σέντρα  σουτ  από  τον  Ανταλή  η μπάλα  λίγο  δίπλα  από  το  αριστερό  δοκάρι. 12’  Διαγώνιο  σουτ  Κιρβιλάτζε  δύσκολα σε κόρνερ ο Μίντζηρας.
15’ Υστερα από διαδοχικά τσαφ στην ομάδα της Λέρνας, ο Τσάτσος σούταρε αρκετά  μέτρα  δίπλα  από  το  δεξί  δοκάρι.
27’ Κόρνερ ο Τσάτσος καρφωτή κεφαλιά  από  τον  Μπίζο,  η  μπάλα  λίγο  δίπλα από το αριστερό δοκάρι. 30’  Φοβερή  κάθετη  μπαλιά  από  τον Ανταλή,  ο  Μικελάτος  βγήκε  τετ  α  τετ και  σούταρε  δυνατά για  να αποκρούσει με τα πόδια ο Κατσαούνης.
33’  Τρομερό  σουτ  από  25  μέτρα του  Χοτζάι  στο  οριζόντιο  δοκάρι  και άουτ!  Βρήκε  λίγο  την  μπάλα  και  ο  Κατσαούνης,  όμως  ο  διαιτητής  έδωσε άουτ αντί για κόρνερ.
42’ Ο Γραμματικόπουλος έδωσε κάθετα  στον  Μικελάτο,  ο  Κατσαούνης είχε  βγει  από  την  εστία  του,  όμως  ο Πατρινός  επιθετικός  πήγε  να  πλασάρει (αντί  να  δώσει  δίπλα  του  στον  αμαρκάριστο  Τσάτσο)  με  τον  γκολκίπερ  της Λέρνας  να  διώχνει  αρχικά  και  τον  Γ. Διαμαντή  να απομακρύνει μπροστά από τον Διακουμή.
46’  Διαγώνιο  σουτ  του  Μικελάτου απέκρουσε  στην  αριστερή  του  γωνία  ο Κατσαούνης.
47’  Φάουλ  του  Χοτζάι  έδιωξε  ο  Κατσαούνης,  ο  οποίος  κρατά  το  μηδέν για την ομάδα του.
51’  Ψηλοκρεμαστό  σουτ  του  Β.  Κατσίρη  πάνω  από  την  εστία  του  Μίντζηρα. 53’  Ωραία  εναλλαγή  της  μπάλας  με Μικελάτο,  Γραμματικόπουλο  και  Τσάτσο,  με  τον  τελευταίο  να  σουτάρει  με το  αριστερό  και  τον  Κατσαούνη  να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
55’  Μετά  από  φάση  διαρκείας  ο Τσάτσος  έπιασε  το  διαγώνιο  σουτ  με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
68’  Γκολ  για  τον  Τσικληρήρα  με εκτέλεση φάουλ του Γραμματικόπουλου που  έστειλε  την  μπάλα  χαμηλά  στην αριστερή γωνία (1-0)!
72’  Ο  Τ.  Διαμαντής  έδωσε  κάθεταστον νεοεισελθόντα Σαρή που πλάσαρε ψηλά άουτ.
81’  Τριπλή  ευκαιρία  για  τους  γηπεδούχους…  Ο  Διακουμής  έδωσε  στον Μουράτη που τετ α τετ έκανε το πλάσε, έδιωξε  με  τα  πόδια  ο  Κατσαούνης,  νέο σουτ  από  τον  Ανταλή  έδιωξαν  στη γραμμή  οι  αμυντικοί  και  στην  εξέλιξη της  φάσης το σουτ του Κυριαζόπουλου έφυγε πάνω από την εστία.
87’  Κάθετη  μπαλιά  του  Ζίου  για  τον Σαρή που βγήκε φάτσα με τον Μίντζηρα και  πλάσαρε,  όμως  ο  γκολκίπερ  της Πύλου  απέκρουσε  κρατώντας  το  1-0. Καλύτεροι  από  τον  Τσικλητήρα  οι Χοτζάι,  Γραμματικόπουλος,  Μπίζος  Μικελάτος  και  Δούνιας,  ενώ από την ομάδα  της  Λέρνας  ξεχώρισαν  οι  Τ.  Διαμαντής και Κιρβιλάτζε.
Καλή  ήταν  η  διαιτησία  του  Κορδολαίμη  (Αν.  Αττικής)  και  των  βοηθών του  Μύταρη και Δουλγέρη από τον ίδιο σύνδεσμο.
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ  ΠΥΛΟΥ: Μίντζηρας,  Δούνιας,  Μπίζος,  Ανταλής,  Μπαστακός,  Κυριαζόπουλος,  Χοτζάι,  Τσάτσος  (92’  Χονδρογιάννης),  Γραμματικόπουλος (85’ Σίνος),  Μικελάτος  (74’ λ.τρ. Μουράτης), Διακουμής.
ΕΝΩΣΗ  ΛΕΡΝΑΣ: Κατσαούνης, Ζίου,  Ι.  Διαμαντής,  Λαζάρου,    Ν.  Κατσίρης,  Τ.  Διαμαντής,  Β.  Κατσίρης  (70’ Σαρής),  Αντωνιάδης  (85’  Μπούρης), Κοσμάς,  Γιάννος  (78’  Καραγκούνης), Κιρβιλάτζε.