Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2009

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ – ΔΩΡΙΟ 3-1 Συνδύασε νίκη και καλή εμφάνιση ΑΡΕΣΕ ΧΘΕΣ Ο ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΟΥΜΗ, ΛΑΚΡΙΝΤΗ ΚΑΙ Π. ΚΑΛΔΗ

Νίκη με καλή εμφάνιση συνδύασε χθες ο Τσικλητήρας στο παιχνίδι με το Δώριο. Η ομάδα της Πύλου επικράτησε με 3-1 και κατέκτησε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, με την οποία έφτασε στην 7η θέση με 27 βαθμούς.
Από την άλλη ο Δωριέας δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην Πύλο και σε αυτό συνετέλεσε η χρονική στιγμή που δέχθηκε τα δύο πρώτα γκολ. Ηταν στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και πλέον ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσει το ματς στην επανάληψη. Η ομάδα του Θανάση Λακριντή μπήκε δυνατά στο ματς και με την συμπαράσταση περίπου 100 φίλων της είχε την πλήρη υπεροχή από το ξεκίνημα. Στο 25’ ο παίκτης – προπονητής της Πύλου έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι. Στο 40’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους… Μετά από πάσα του Γκέκα ο Λακριντής ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Δ. Αναστασόπουλο και ο Γεωργακίλας έδωσε σωστά το πέναλτι. Από τα 11 βήματα ο Διακουμής νίκησε τον Νικητόπουλο και έκανε το 1-0. Στο 43’ ο Λακριντής με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικητόπουλου και η Πύλος πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 2-0. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν την Πύλο και έχασαν δύο καλές
ευκαιρίες με τον Βεσέλις (στο 47’ και το 48’) να μην μπορεί να πλασάρει από κοντινή απόσταση. Στο 58’ ο Τσικλητήρας πέτυχε και τρίτο γκολ, όταν ο Λακριντής βρήκε με
ωραία σέντρα τον Π. Καλδή και εκείνος με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-0.
Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε χάσει τη σημασία του και το μόνο που κατάφερε ο Δωριέας ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 91, όταν μετά από κόρνερ του Χ. Αναστασόπουλου ο Μακρυνιώτης με κεφαλιά έκανε το 3-1. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γεωργακίλας, με βοηθούς τους Σκόρδο και Λαμπίρη. Να σημειωθεί ότι η ομάδα του Δώριου τους έδωσε συγχαρητήρια για τη διαιτησία τους.