Δευτέρα 19 Ιανουαρίου 2009

ΜΠΑΣΚΕΤ: Δίποντο «Δ. Διακουμή» πήρε ο ΝΟ Πύλου

Με κορυφαίο τον Διαμαντή Διακουμή, οποίος σημείωσε 14 από τους 32 συνολικά πόντους, στο τέταρτο 10λεπτο ο ΝΟ Πύλου λύγισε την αντίσταση του πάντα υπολογίσιμου Ικαρου με 60-48, αποτέλεσμα το οποίο του δίνει πολύ κουράγιο για την συνέχειά του στην κατηγορία. Σύμφωνα με την γενική εικόνα της αναμέτρησης, το πρώτο ημίχρονο είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 10’ με 15-14 και τους φιλοξενούμενους στο 20’ με 30-29. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι τελικοί νικητές βρήκαν στο πρόσωπο του 36χρονου δεινού σκόρερ Διαμαντή Διακουμή τη λύση για να πάρουν την χρυσή νίκη, από μια απ‘ τις σίγουρα καλές ομάδες της κατηγορίας. Καλή απόδοση από τους γηπεδούχους είχε ακόμη ο Παναγιώτης Τσέκας, ενώ από τους Καλαματιανούς οι Σταύρος Μουραφέτης και Πάνος Παλαμίδης - και ίσως να μπορούσαν να ζητήσουν κάτι παραπάνω αν δεν έλειπε ο βασικός τους σέντερ Βασίλης Μανιάτης. Αξιοσημείωτο είναι ότι στο τέλος του αγώνα οι ρέφερι της αναμέτρησης Κούτρος και Σχοινάς, από τους οποίους οι υπεύθυνοι του Ικαρου έχουν αρκετά παράπονα, κράτησαν το δελτίο του Μουραφέτη γιατί, όπως αναφέρεται στο φύλλο αγώνα, μετά την ολοκλήρωση του απευθυνόμενος στον πρώτο διαιτητή είπε «Να κόψεις αυτό το ειρωνικό υφάκι, ακούς που σου λέω;» και «Εσπρωξε τον πρώτο διαιτητή».
ΝΟ ΠΥΛΟΥ (Οικονομίδης): Τσαγκάνης, Βασιλόπουλος, Ι. Διακουμής 2, Δ. Διακουμής 32 (5), Τσέκας 18 (2), Δημητρόπουλος 5 (1), Φ. Μπιλάλι 3, Σικαλιάς.