Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου 2009

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ 1-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε χθες ο Απόλλων Καλαμάτας επί του Τσικλητήρα Πύλου με 1-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Η ιστορική ομάδα κοίταξε την ουσία στο χθεσινοβραδινό ματς του Στρατοπέδου και κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρις σε ένα γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ηταν ένα μακρινό σουτ του νεοεισελθόντα Σπύρου Κωνσταντόπουλου και ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Τσουλάκου που έστειλε με γροθιές την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!
Ετσι με αυτή τη νίκη η ομάδα του Στάθη Βανικιώτη -που έχει ξεκινήσει πολύ καλά στον “μελανόλευκο“ πάγκο- έφτασε τους 22 βαθμούς και απέχει 4 από την ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη ο Τσικλητήρας έχασε κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και έτσι ηττήθηκε ύστερα από 4 αγωνιστικές.
Λίγα πράγματα στο α‘ ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε παιχνίδι κέντρου, με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Πρώτος απείλησε ο Τσικλητήρας με σουτ του Σκολκίμ στο 15’ που απέκρουσε στη δεξιά του γωνία ο Σταθάς. Στο 20’ ο Τσορώνης βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά σούταρε λίγο άουτ. Στο 27’ νέο σουτ του Σκολκίμ πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σταθά.
Λάθος του Τσουλάκου στο 1-0
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι που “καίγονταν“ περισσότερο για τη νίκη, μπήκαν πιο δυνατά και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 49’. Μετά από πάσα του Βρεττέα ο Κωνσταντόπουλος που είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο, έκανε το σουτ και ο Τσουλάκος έκανε λάθος υπολογισμό και με γροθιές έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του για το 1-0.
Ανούσια υπεροχή η Πύλος
Στη συνέχεια η Πύλος πήρε την εδαφική υπεροχή, όμως δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και οι παίκτες της έκαναν πολλά αβίαστα λάθη. Ο Απόλλωνας κρατούσε καλά αμυντικά και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις με τον ταχύτατο Τσορώνη. Στο 78’ ο Θειακός έδωσε στον Κωνσταντόπουλο που έπιασε το γυριστό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε έναν αμυνόμενο και να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Θανάσης Λακριντής πέρασε στο παιχνίδι όποιον επιθετικό είχε αλλά το γκολ δεν ερχόταν. Στο 83’ το μακρινό σουτ του Ζευγίτη από καλή θέση δεν βρήκε στόχο. Δύο λεπτά πριν τα 90’ ο Τσορώνης έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, αλλά άνοιξε πολύ την μπάλα και έκανε φάουλ στον Τσουλάκο που είχε βγει έγκαιρα. Η τελευταία καλή ευκαιρία έγινε στο 92’ με τον Διακουμή να βγάζει κάθετη πάσα στον Λακριντή και εκείνος να σουτάρει ψηλά άουτ από πλάγια θέση.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ασημακόπουλος, με βοηθούς τους Κότσαρη και Γιαννέτσο.
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Τσουλάκος, Ζευγίτης, Πανταζόπουλος, Γκέκας (61’ Λ. Γουρνάς), Μαραγκός, Σαλιάι, Εμμανουήλ, Κουφός (71’ Π. Καλδής), Σκολκίμ (84’ Λύγκρης), Διακουμής, Λακριντής.