Δευτέρα 16 Φεβρουαρίου 2009

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ-ΝΟ ΠΥΛΟΥ 47-37

Τα αναγραφόμενα στο φύλλο αγώνα από τους διαιτητές Αναστόπουλο - Παλέγκα ότι «η σκεπή του κλειστού γυμναστηρίου χρειάζεται άμεση επισκευή επειδή σε περίπτωση βροχόπτωσης υπάρχει διαρροή στον αγωνιστικό χώρο με κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα των παικτών», τα οποία πρέπει να απασχολήσουν τους αρμόδιους, αφήνουν σίγουρα σε δεύτερη μοίρα την αναμφισβήτητα πολύτιμη νίκη του ΓΣ Γαργαλιάνων επί του ΝΟ Πύλου με σκορ 47-37.
Οπως φαίνεται και από το μικρό τελικό σκορ, οι δύο αντίπαλοι έδωσαν προτεραιότητα στις αμυντικές τους διαθέσεις παρά στις επιθετικές τους επιδόσεις. Ετσι στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγούνταν του ΝΟ Πύλου με 10-2, στο 20’ με 16-10, στο 30’ με 30-26 και όταν ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, με το πολύτιμο γι‘ αυτούς 47-37.
Καλύτεροι της δεύτερης φετινής επιτυχίας των γηπεδούχων που ελπίζουν πλέον σε καλύτερη συνέχεια, ήταν ο Δ. Ανδρωνής και ο Τσαγκάνης παρά τα προβλήματα τραυματισμού που αντιμετώπισε στο τελευταίο 10λεπτο ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σικαλιάς.
ΝΟ ΠΥΛΟΥ (Οικονομίδης): Τσαγκάνης, Βασιλόπουλος 2, Δ. Διακουμής 5 (1), Δημητρόπουλος 6, Φ. Μπιλάλι 2, Σικαλιάς 10, Π. Διακουμής 9 (1), Καλδής 3 (1), Ι. Διακουμής.